cum pot sa imi schimb programul de somn?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Nefertiti cu 14 ani in urma.

am o mare problema in ceea ce priveste programul de somn.de 3 luni ma culc tarziu noaptea,eu si sora mea,suntem studente si mai stam pe internet,ne uitam la tv,si ne culcam in fiecare seara pe la 2-3 noaptea,uneori chiar si 4 si a doua zi ne trezim la amiaza(12-1).vreau sa imi schimb acest program,mi-e frica sa nu ma imbolnavesc,simt o oboseala la nivelul muschilor,nu am pofta de mancare,nu am chef de nimic,asta din cauza ca nu am un orar de dormit bun,ma simt obosita psihic. Am incercat de multe ori sa imi schimb orarul,dar nu reusesc pt ca nu am somn la 11-12 cand vreau sa ma bag in pat,ma chinui sa adorm si tot la 2-3 adorm.m-am saturat. chiar nu stiu ce sa fac..

Raspunsuri (3)

lavren

acum 14 ani

Programul de somn se poate schimba cu foarte multa vointa si nu imediat.Intrati in pat la ora 22 si ganditi-va la ce va face placere! Va fi bine!

chik_

acum 14 ani

prin asta am trecut si eu(sunt student la medicina)..intr-o dimineata m-am trezit la 7 desi ma culcasem la 3 noaptea..seara am adormit mai greu pt ca eram obosit dar la 12 sforaiam..si asa am procedat timp de o saptamana(cu mici exceptii) dar in general ma trezesc la 7 dimineata mai mereu.

Psih. Paraschivescu Carmen

acum 14 ani

Incercati ca, indiferent de ora la care va culcati, dimineata sa va treziti la o ora considerata acceptabila, 7-8. In cursul zilei organizati-va activitatile astfel incit sa le imbinati pe cele statice (invatat, internet) cu cele active (sport, plimbari in are liber, treburi casnice - de ce nu?!). Seara creati-va un ritual care sa va duca cu gindul la odihna, cititi sau vedeti un film (non-violent), o baie calda, o masa usoara luata cu cel putin 2 ore inainte de culcare, dormitorul separat pe cit se poate de camera de lucru si indepartate toate sursele care pot tulbura somnul, surse de lumina sau de zgomot. O sa fie poate mai greu la inceput sa va treziti diminetile devreme, dar faceti efortul, curind o sa vedeti ca se regleaza si ora de culcare pentru ca organismul isi cere drepturile lui la cele 7-8 ore de somn zilnic.