Ce se intampla?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de MembruMobileApplovely.crazy cu 6 ani in urma.

Buna. Am 20 de ani si nu as dori sa dau nume. De o saptamana si ceva am stari de greata care nu sunt doar dimineata. Persista pe tot parcursul zile. Tin sa mentionez ca mai am 2 zile pana la menstruatie dar azi am avut o scurgere mai abundenta iar timp de 3 ore nu am mai avut nimic. Contac sexual nu am mai avut de o luna. Tin sa mentionez ca am o perioada in care am acumulat mult stres si de 2 zile am niste dureri de cap insuportabile. Am inceput si un tratament de ieri cu anticonceptionale. Se poate sa deregleze ciclul? Oare poate fi vorba de o sarcina? Multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 6 ani

Bună ziua,

Puțin probabil să fie vorba despre o sarcină, de asemenea, nici anticoncepționalele nu par a fi responsabile pentru starea ta emoțională. Însă, pentru a te asigura că totul este în regulă din acest punct de vedere, ține legătura cu medicul ginecolog.
Oricui i se poate întâmpla din când în când să experimenteze migrene si alte simptome fiziologice neplăcute. Dacă nu este o durere constantă, frecventă, este foarte probabil să fie pe fond psihic, situaţii stresante, anxiogene care pot deermina diverse schimbări interne (hormonale) etc.

Dacă simptomle de stres și anxietate persistă, poți apela la ședințele de psihoterapie și dezvoltare personală.
Accesând acest link (articol), găsești mai multe detalii despre cum te poate ajuta psihoterapia cognitiv-comportamentală:
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Sper ca aceste informații să te ajute. Daca dorești și alte detalii, îmi poți scrie aici sau pe mail-ul personal.

O zi frumoasă!

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua. De ce "tratament" cu anticonceptionale? Sunt o nenorocire, va predispun la tulburari circulatorii - formare de cheaguri - si o multime de probleme de aici... Mergeti sa va vada un ginecolog, spuneti-i toate manifestarile, apoi mergeti la un neurolog caruia sa ii povestiti despre durerile de cap, faceti RMN cerebrala si, daca toate sunt in ordine, cautati un psihoterapeut bun! Daca doriti sa mai discutam, ma puteti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata