ce se intampla cu mine

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de aprilie21 cu 12 ani in urma.

mi s-a intamplat ca in somn sa ma cuprinda o spaima teribila si sa incremenesc incat sa nu pot sa fac nici o miscare.nu pot nici sa tip si nici sa imi misc corpul simt ca inima imi bate tare si nu pot sa respir.pot misca doar limba si ochii.va rog daca stiti ce mi se intampla sa imi lasati un raspuns.ma numesc mihaela si am 47 de ani.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa consultati medicul de familie pentru o anamneza (istoricul afectiunilor), o examinare fizica, si sa va indrume catre un serviciu de psihiatrie, pentru un tratament anxiolitic adecvat. ceea ce descrieti dvs poate fi asociat cu manifestarile unui atac de panica. Atacurile de panica sunt o afectiune psihologica ce se caracterizeaza prin episoade neasteptate si repetate de teama intensa, acompaniata de simptome fizice care includ dureri in piept, palpitatii, dificultati de respiratie, ameteli, dureri abdominale. Aceste senzatii sunt asemanatoare cu cele ale unui atac de inima.
Incercati sa evitati situatiile emotionale intense( ex: privit la televizor inainte de culcare, emisiuni sau filme cu un continut emotional ridicat)

Ovidius

acum 12 ani

Simptomele care le descrieti dumneavoastră se mai întâlnesc și în așa-zis-ul ”Sindromul de paralizie în somn”. Mai multe informații puteți găsi accesând următorul link http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis sau pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=8Hky0kj2u1o

yuri boyka

acum 9 ani

pt aprilie 21.stiu pe cineva care te poate ajuta sa scapi de aceasta spaima.asta e mailu meu [email protected] imi scrii ca sa vorbim