ce pot face sa scap de starea aceasta de depresie?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de nesigura cu 13 ani in urma.

am de 3 luni de zile o stare foarte p***a.nu imi mai pot controla gandurile,ideile simt k o sa o iau razna si adev e k nu vr asta.numai reusesc sa comunic cu pers asa km o faceam inainte.am si tot organismul meu incepe sa o ia razna.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Sa mergi la un psiholog.

yma

acum 13 ani

Depinde si ce fel de probleme ai.Stii care e factorul de stres?Daca stii,trebuie inlaturata cauza si abia apoi tratam efectul.Poate esti doar confuza,obosita.Sint de acord si cu mersul la psiholog desi la mine n-a avut nici un efect.

Psih. Andra Patulea

acum 13 ani

In primul rand, depresia este efectul, iar pentru a inlatura efectul trebuie identificate cauzele. De aceea va sugerez sa aplelati la serviciile unui psiholog pentru identificarea tipului de depresie precum si pentru intelegerea comportamentelor, emotiilor si gandurilor care contribuie la declansarea si mentinerea depresiei, dentificarea problemelor sau evenimentelor de viata care au dus la generarea depresiei, precum si intelegerea aspectelor referitoare la acele probleme care se pot rezolva sau imbunatati, recastigarea controlului asupra propriei dumneavoastra vieti si a puterii de a va bucura din nou. Alegeti sa fiti inteleapta si moderata in toate actiunile dumneavoastra, dati-va timp si dati-va voie sa fiti asa cum sunteti, chiar daca sunteti diferita.

Psiholog Monica David

acum 13 ani

Buna,

Pentru a depasi o depresie, in primul rand ar fi bine sa intelegi ce este aceasta si cum anume a aparut. De-a lungul experientelor timpurii mai putin placute ne formam o serie de convingeri. O parte dintre aceste convingeri se numesc disfunctionale deoarece mai degraba ne “pun bete in roate” decat ne ajuta (ex: “Sunt inferioara ca persoana”; “Daca nu fac ceea ce vor ceilalti oameni de la mine, ei ma vor respinge”).
In urma unor evenimente de viata percepute ca fiind dificile (despartirea de cineva drag, pierderea locului de munca, esuarea unei casatorii, accidente etc.) aceste convingeri se activeaza si dau nastere unor ganduri negative automate (“este numai vina mea”, “sunt p***a”, “voi fi singura toata viata”, “nu sunt in stare de nimic” etc.).
Gandurile negative automate ne determina starile. Astfel putem avea un tonus scazut, tendinta de a ne izola, devenim lipsiti de interes fata de lucrurile care obisnuiau sa ne faca placere, activitatile zilnice le realizam cu mult efort, ne simtim tristi, nelinistiti, vinovati, rusinati, respinsi, ne concentram cu greutate, ne criticam crunt, apar ganduri suicidare, insomnii si lipsa poftei de mancare.
Ce poti face? Este sa identifici acele convingeri care stau la baza starilor tale, sa le constientizezi si sa le schimbi cu niste convingeri mai rationale. In cazul in care aceasta destructurare nu se realizeaza, convingerile ajung la un moment dat din nou in stare latenta si se vor reactiva la urmatoarea experienta negativa si vor da nastere urmatoarei depresii.
Evident ca este greu sa faci acest lucru singura. De aceea iti recomand ajutor de specialitate, ma refer la psihoterapie. Succes!

marisa comi

acum 13 ani

Si in situatia in care toate acele afirmatii sunt reale...numai mintind frumos poate fi altfel si sunt altii mintiti dar nu este mintita propria persoana...ce mai poate fi ajutor?