Cauzele stresului

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Viata destul de agitata ne aduce in aceasta stare de stres oricat incercam sa evitam este inevitabil ,oricat incercam sa ne calmam nesiguranta zilei de maine ne da ceasta stare de stres si nesiguranta

Raspunsuri (8)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Poate ca stresul este acela care dauneaza si aspectului fizic, si in special are un efect total negativ asupra tenului mai ales pentru cei cu astfel de probleme .

comentarii utilizatori

acum 15 ani

adevarul e ca viata actuala ne obliga traind in stres trebuie sa fii foarte tare ca sa nu te afecteze.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Stresul prelungit ne face rau, dar daca reusim sa descoperim modalitati de a-l alunga ,depasim mult mai usor problemele.

Dorina6899908

acum 15 ani

Sunteti un grup de prieteni care va intalniti dupa ora 12 noaptea, la acelas username si va distrati pe acest forum. Nu am zis nimic pana acum,dar cand am vazut ca va distrati copios trimitand si cometariile intre voi,am vrut sa le atrag atentia si celorlalti forumisti,care se folosec de acest forum,in mod serios.

Dorina6899908

acum 15 ani

SCUZE!!!,cred ca esti unul si acelas,in toate mesajele.

Dorina6899908

acum 15 ani

BRAVO!!!!!asta-mi intareste convingerea ca am dreptate in tot demersul meu.

florentina316

acum 15 ani

Adevarat. Viata este agitata, traim intr-o epoca a schimbarilor si competitie, sunt prinsi in ele si de multe ori ne lasam dusi de val. Uitam insa sa traim sanatosi.Facem compromisuri care ne duc spre boala aproape inevitabil Si asta pt ca uitam ca sanatatea nu inseamna absenta bolii ci o stare de bine fizic, psihic si social. Sanatatea mentala conteaza mai mult decat credem Desi pare a fi un cliseu cand spunem stresul ne omoara...este un adevar cat se poate de real. Si asta inseamna ca nu situatiile vietii exercita acest efect cum am putea crede ci mai mult ca orice, felul nostru de a ne raporta la ele. Acesta poate fi o cauza a stresului si o posibilitate de a schimba situatiile negative ceea ce ne da o speranta. Numai bine!Sa nu uitam sa traim sanatos!
Psih.Aniela MINU

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cum se poate contracara stresul provocat de o persoana care ai ajutat o foarte mult pe linie profesional fiind debutanta fara sa ii ceri ceva iar tu cind te ai imbolnavit 6 luni de tiroida dar iti revii partial si ii ceri ajutor indreptatit pentru a nu ajunge la operatie la git, esti indrumat sa te lesi de 0.5 norma in favoarea ei , propunere care m a doborit pur si simplu , dar am continuat cu toate lucraturile si minciunile persoanei pe care am ajutat o care insa nu se opreste si acum imi agraveaza boala, nu mai pot lucra, ce sa fac, ajutati ma sunt disperat nu ii vorbesc dar tot ma lucreaza si tot ea se victimizeaza, nu am zis la nimeni propunerea ei perfida , ce ma indrumati ca nu mai pot simt ca innebunesc, glanda din bine acu ma sufoca cind mai aflu cite o lucratura de a ei.Va rog urgent o indrumare ca simt ca nu ma mai pot controla.