Autosugestie ? Stres ?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Ravi0 cu 10 ani in urma.

Buna,cred ca imi stiti povestea... ea are cateva zile de cand tot are greturi de dimineata din somn o ia,si seara iar cu dureri putin d eburta si iar putina greata,ea de curand a avut parte de un deces in familie (Dumnezeu sa-l ierte ) e foarte stresata toata ziua plange (aproximativ). Ne era frica oricum poate daca n-ar fi posibil,de o sarcina,nu a fost contact sexual in sine,doar hard-petting stergandu-ne dupa toate alea... venindu-i si menstruatia destul de normal, si cateva teste dupa cell putin 3/4 saptamani fiind negative,ce-ar putea fi? Auzisem de autosugestie dar prea mi se pare ca, nu e asa?! Greata si durerile au continuat dupa menstruatie,tot asa fiind si stresata cu gandul sarcinii, dar dupa continuand pana in ziua de azi. Deci?

Raspunsuri (1)

Ela.Dumitrascu

acum 10 ani

Ha si aici ai atins un punct extrem de sensibil!autosugestia este cheia in nevroza isterica si vulnerabilitatea ei pleaca probabil din acest sens: o eventuala sarcina.Da,exista pseudosarcina,in care pacienta prin ganduri obsesive la nivel inconstient coroborate cu stresul si o structura de pers. Dizarmonica rezulta exac ceea ce ai descris.Recomandarea ar fi sa mearga la un psiholog pentru a evita persistenta simptomelor neplacute si sa foloseasca obligatoriu o metoda de contraceptie,tot pentru a nu dezvolta patologii isterice legate de acesta tema.