atacuri de panica?!

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de alina4ppl cu 14 ani in urma.

buna ziua

am 24 de ani si cred ca m-am confruntat cu un atac de panica: totul a inceput de la stomac ca si cum aveam emotii, am inceput sa tremur, palpitatii, frica de moarte.
am facut EKG si mi s-a spus ca am tahicardie sinusala(pulsul foarte mare) si cateva analize de sange si mi-au iesit bune.
eu sunt o fire agitata si imi este foarte frica de moarte. vreau sa-mi da-ti un sfat: atac de panica?

va multumesc

Raspunsuri (2)

adi

acum 14 ani

mergi la un psihiatru , daca ai eliminat alte cauze. mai tirziu e mai greu de tratat

danyelin

acum 13 ani

buna alina.ma numesc dana si am aproape 40 de ani.m-am confruntat ani buni cu atacul de panica si este o senzatie groaznica.n-as putea spune ca acum nu mai fac.cred ca te macina ceva ganduri sau te consumi prea mult poate din orice.eu am avut ceva probleme in viata plus ca am si un masterat terminat.stresul de tot felul duce la panicari.ai putea sa iei totusi ceva vitamine.b6,b12 si d3.sunt indicate pt sistemul nervos,plus poti face si o cura de omega 3-6-9.daca ai in schimb si o depresie este indicat sa consulti un psihiatru.sfatul meu este sa nu te sperii in moment de criza,sa incerci sa tragi aer adanc in piep iar daca poti muta-ti gandurile spre ceva placut.vei vedea ca trece.o zi buna!