Ameteala,oboseala si slabiciune

Stresul si sindromul de oboseala cronica Deficit de zinc

Postata de membru213414 cu 12 ani in urma.

De cateva zile ma simt foarte obosita,fara putere si ametita fara un motiv anume.Muncesc dar nu din greu si totusi am aceste neplaceri in corp.As dori sa stiu de la ce provin aceste 3 simtome,sa fie vorba de lipsa unor vitamine in corp,desi acum cateva luni mi-am facut analizele la sange si nu mi-a iesit ca asa avea lipsa de ceva.Trebuie sa precizez ca lucrez in strainatate si dispun de stres,sa fie oare acest lucru problema?

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Astenia este o lipsa de putere fizica, intelectuala, poate avea cauze diverse :supra-oboseala, deshidratarea si nutritia p***a, insomnia, stress-ul, durerea necontrolata, depresia,bolile endocrine si metabolice, cum sunt afectiunile glandei tiroide. Simptomele in astenie sunt variabile functie de cauza :oboseala generalizata, dureri musculare, dificultati la schimbarea pozitiei de la sezand la statul in picioare, dificultati in respiratie, tremuraturi sau friguri (care pot fi semne de infectie), depresie. Deficitul de zinc implica dificultate de concentrare.

membru213414

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru raspuns,o sa iau in considerare caci ceea ce dvs ati specificat imi cam corespund mie...din pacate.

Mihai

acum 11 ani

La fel si eu de la stresuri, shi probleme din kare greu se gaseshte ieshire.... am inceput a ameti a obosi si am cazut in depresie..... am gasit scaparea in antideprisante...... e bine...dar numai ku ele.... cred ca am baut pootzin timp

cornelia

acum 10 ani

de cateva zile am o durere puternica sub omoplatul stang, ce nu ma lasa sa dorm noaptea ;am presupus ca o am de la curent pentru ca din pacate fara voia mea am stat destul de mult in curent; acum ma confrunt si cu o stare de slabiciune si simt si oa usoara durere in oasele de la sezut; nu inteleg care ar putea fi cauza! sa fie de la sciatica sau tot curentul sa fie de vina; ce as putea face sau lua caci la medic nu pot merge pana in 3 saptamani, caci lucrez in Italia pana atunci; va rog sugerati-mi ce pot face pana ajung acasa. va multumesc

cornelia

acum 10 ani

de cateva zile am o durere puternica sub omoplatul stang, ce nu ma lasa sa dorm noaptea ;am presupus ca o am de la curent pentru ca din pacate fara voia mea am stat destul de mult in curent; acum ma confrunt si cu o stare de slabiciune si simt si oa usoara durere in oasele de la sezut; nu inteleg care ar putea fi cauza! sa fie de la sciatica sau tot curentul sa fie de vina; ce as putea face sau lua caci la medic nu pot merge pana in 3 saptamani, caci lucrez in Italia pana atunci; va rog sugerati-mi ce pot face pana ajung acasa. va multumesc