VSH si Ig E marite

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut niste analize de sange, hemoleucograma, CRP, VSH, imunograma,
CREATINKINAZA (CK) ,LDH , ASPARTATAMINOTRANSFERAZA (GOT/AST), ALANINAMINOTRANSFERAZA (GPT/ALT)

Toate analizele au iesit in limitele admise, cu exceptia a doua

VSH = 22 mm/h

Raspunsuri (10)

sorinc

acum 11 ani

cea de-a doua marita este
IgE (IMUNOGLOBULINA E) = 152 UI/mL [0 - 100)

Ce indica acestea? E necesar sa fac si alte analize suplimentare pt punerea unui diagnostic?

Multumesc
Sorin

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

VSH-ul este putin crescut ( aproape nesemnificativ). Acesta creste in cazul inflamatiilor, infectiilor, etc.
IgE creste in cazul alergiilor, astmului, infectiilor parazitare, etc.

sorinc

acum 11 ani

Din cate inteleg din raspunsul dumneavoastra, pare a fi vorba de o infectie.
Cum pot sa aflu insa despre ce infectie e vorba (ce streptococ sau stafilococ sau ...) si ce tratament trebuie sa iau?
Stiu ca sunt alergic dar nu s-a putut determina la ce anume.
E posibil sa am si un astm caci am observat ca am episoade de tuse seaca pornite de la baza gatului. Am fost la pneumologie dar mi s-a spus sa ignor acea tuse, ca "toti mai tusim"...
Am mai citit ca Ig E poate fi crescuta si in caz de mielom. Cum se poate sti daca e vorba de mielom sau de altceva (astm, paraziti, etc)?

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Daca tusea apare doar la ingestia de alcool si simptomele nu s-au agravat in ultimele 6 luni, probabil ca e vorba de o hipersensibilitate locala; cel mai eficient tratament ar fi evitarea factorului declansator. Orice alte investigatii sunt, probabil, inutile si nu fac decat sa va intretina teama de boala (intre noi fie vorba, cele doua analize sunt perfect normale).

ionut

acum 11 ani

sunt suspect de spondilita anchilozanta am repetat de trei ori analizele de vsh si nu imi scade deloc...iau voltaren si nimic.... imi trebuie si un antibiotic ca sa scada? este 73 mm/h valoarea de referinta

ionut

acum 11 ani

sunt suspect de spondilita anchilozanta am repetat de trei ori analizele de vsh si nu imi scade deloc...iau voltaren si nimic.... imi trebuie si un antibiotic ca sa scada? este 73 mm/h valoarea de referinta

IOnut

acum 11 ani

sunt suspect de spondilita anchilozanta am repetat de trei ori analizele de vsh si nu imi scade deloc...iau voltaren si nimic.... imi trebuie si un antibiotic ca sa scada? este 73 mm/h valoarea de referinta

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu, antibioticul nu va scadea VSH- daca acesta este crescut doar din cauza bolii reumatice. In spondilita, cresterea VSH indica activitatea bolii , faptul ca inflamatia este intensa. Este bine sa discutati cu medicul reumatolog despre urmatorul pas in tratament si anume terapia biologica ( este singura la ora actuala care impiedica evolutia bolii).

RAZVAN

acum 10 ani

GPT il am marit il am 112
HDL-Chol il am scazut 27.3
TRIGLY am valoare de 217

CE IMI SPUNETI DESPRE ACESTE VALORI?

RAZVAN

acum 10 ani

si mai am VSH valoare 2 si aici scrie ca trebuie sa fie intre 3 si 10

VA ROG SA IMI DATI NISTE RASPUNSURI