VSH CRESCUT

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de ioanams cu 11 ani in urma.

Buna seara. Mama mea are o problema si nu-i dam de cap. Are 54 de ani si sufera de hipertiroidism. Problema este ca de cateva luni are Vsh crescut, adica 70-80. Am facut tot felul de analize, ekg, eco, ct pulmonar, bronhoscopie, endoscopie, colonoscopie si toate analizele de sange. De asemenea valoarea leucocitelor este aproape de limita superioara, respectiv 8000 la un laborator ale carui referinte erau 4000-9000 si valoarea de 9000 la un alt laborator care avea valori de referinta 5000-10000. De asemenea are si valoarea fierului scazut, adica 5 iar valoarea feritinei 236.
Tot ce s-a descoperit este un granulom gingival care urmeaza a fi indepartat chirurgical. In legatura cu hipertiroidia, a facut tratament cu iod radioactiv, o perioada a fost totul in ordine, insa acum TSH a scazut la valoarea de 0.09, in timp ce T4 are o valoare normala.
Pe scurt, acestea sunt problemele. iar investigatiile au fost aproape integral facute, analize de sange, urina, ct, eco, ekg, bronhoscopie, endoscopie, colonoscopie.
Care ar putea fi cauza vsh crescut si al fierului scazut? Ce analize mai putem face?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (11)

alexabarbara

acum 11 ani

incercati electroforeza proteinelor

ioanams

acum 11 ani

Am uitat sa precizez. a facut si aceasta eletroforeza in luna decembrie si a iesit ok. Aveti alta idee?

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

1.Granulomul mi se pare o explicatie suficienta pentru VSH-ul crescut;
2.Fierul seric este o investigatie total irelevanta; nivelul sau variaza foarte mult in cursul unei zile si, daca hemoglobina este normala, nu vad rostul acestei analize.
In general, e bine sa faceti doar acele analize care ar putea confirma sau infirma o suspiciune de diagnostic; altfel, riscati sa creati probleme acolo unde, de fapt, ele nu exista.

ioanams

acum 11 ani

In primul rand, va multumesc foarte mult domnule doctor. Apoi, vreau sa va spun ca valoarea fierului a fost de 4 si ceva in luna octombrie, iar acum in luna februarie de 5 si ceva, adica a crescut cu un punct. Valorea hemoglobinei este aproape de limita.
Inteleg ceea ce spuneti dumnevoastra, insa multi medici ne-au speriat cu aceasta valoare scazuta a fierului, precizand ca exista pierderi de fier "pe undeva" si din acest motiv am facut endoscopie, colonoscopie, analizele de urina, feritina, eco abdominala. Apoi datorita vsh atat de mare ne-au trimis la ct pulmonar, bronhoscopie, dclo si alte investigatii, insa asa cum v-am spus au iesit toate bune.

Ce considerati ca ar trebui sa facem acum, domnule doctor?

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si astept si alte sugestii din partea oricui! Multumesc si sanatate tuturor!

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Dupa parerea mea, ar trebui sa va linistiti. Rezolvati granulomul si apoi repetati VSH-ul. Eventual, pentru linistea dvs, puteti repeta si feritina (valoarea de acum este neinterpretabila cata vreme inflamatia legata de granulom persista; dupa operatie, o valoare normala a feritinei ar trebui sa va convinga ca aveti suficiente rezerve de fier in organism). Succes!

simona

acum 11 ani

Buna ziua,domnul doctor,am facut o analiza urina deoarece ma ustura la urinare.Mi-a iesit densitate 1015,albumina negativ,puroi negativ,glucoza negativ,urobilina negativ,bilirubina negativ,ph 6 iar la sediment 4-5 leuc,frecvente celule ep plate.Spuneti-mi va rog care ar putea fi cauza usturimii??mentionez ca nu am mancarimi sau secretii vaginale.Multumesc

simona

acum 11 ani

Buna ziua,domnul doctor,am facut o analiza urina deoarece ma ustura la urinare.Mi-a iesit densitate 1015,albumina negativ,puroi negativ,glucoza negativ,urobilina negativ,bilirubina negativ,ph 6 iar la sediment 4-5 leuc,frecvente celule ep plate.Spuneti-mi va rog care ar putea fi cauza usturimii??mentionez ca nu am mancarimi sau secretii vaginale.Multumesc

simona

acum 11 ani

Buna ziua,domnul doctor,am facut o analiza urina deoarece ma ustura la urinare.Mi-a iesit densitate 1015,albumina negativ,puroi negativ,glucoza negativ,urobilina negativ,bilirubina negativ,ph 6 iar la sediment 4-5 leuc,frecvente celule ep plate.Spuneti-mi va rog care ar putea fi cauza usturimii??mentionez ca nu am mancarimi sau secretii vaginale.Multumesc

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

@Simona: dati o urocultura si faceti un examen ginecologic.

misa123

acum 10 ani

buna seara,
-am facut niste analize din singe si in urma rezultatul a iesit:
leucocite 11.03 interval 8-10
-tin sa precizez ca vsh-ul e in paramentri (adica mai mic de 24-cel putin asa erau valorile )
-am 38 de ani
-ce investigatii ar trebuie sa mai fac ? sunt ok leucocitele?sincer faptul ca din sange doar ele au fost inrosite- m-am cam speriat. Restul analizelor au fost bune in perametri dati . multumesc frumos pentru raspuns.

Maria

acum 7 ani

Buna ziua ,am dureri de piept (parca ma dor oasele )din luna Ianuarie.Nu mi-a venit ciclul de 4 luni.Am facut urmatoarele analize :VSH 70mm/h, Fibrinogenemie 612mg/dl ,Proteina C Reactiva cantitativa 32 mg/L .As dori sa stiu daca ar fi cumva de la dereglari hormonale.