VIRUSUL PIOCEANIC

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de dana_ali20 cu 12 ani in urma.

Daca stie cineva cat e de periculos mai ales in zona urechii,a inceput cu o infectie, cu scrugere verzuie, rezistent microbul la gentamicina......as dori sa stiu un tratament sau mai amnuntit ce analize se pot face la un tanar de 19 ani care are si probleme cu inima mai exact prolaps..va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Bacilul Piocianic, denumit ştiinţific Pseudomonas aeruginosa se numără printre cele mai importante specii bacteriene în medicină. Infecţia cu Pseudomonas aeruginosa apare de obicei la suferinzi de boli cronice, politraumatizaţi şi cei cu plăgi diverse şi este favorizată de deficienţe imunologice generale
Ca tratament în cazul infecţiei cu Pseudomonas aeruginosa se utilizează de obicei asociaţii de substanţe antimicrobiene datorită faptuluică apar rapid tulpini rezistente dacă se foloseşte un singur antibiotic. Asociaţia constă dintr-o penicilină tip Ticarcilină, Mezlocilină sau Piperacilină cu un aminoglicozid gen Tobramicină sau Amikacină. Dintre preparatele mai noi sunt active; Aztreonamul, Imipenemul, noile quinolone şi cefalosporine (Ceftriaxon, Ceftazidim, Cefoperazonă).

Dumitriu Bogdan

acum 9 ani

Buna ziua , am si eu o intrebare daca virusul pioceanic poate sa ucida ?

Ionela

acum 8 ani

As dori, va rog, o recomandare a unui medic bun infectionist in Bucuresti.
Am pe cineva in familie diagnosticat cu pioceanic.
Va multumesc!

Ovidiu

acum 8 ani

Tratat cu gentamicina in 1986 . 19 ani aveam si eu si tot la ureche am avut infectie. Tatal meu a decedat din cauza lui in 1992

Bandrabur Gheorghe-Dan

acum 7 ani

"Accidentul" de la Colectiv a fost orchestrat pentru a dărâma un guvern cu "pierderi colaterale" minime !!! Restul e neputință noastră. Interese externe, sau interne, nu mai contează acum, au vândut tot, chiar și clasa politică, aducând niște "tehnocrati" pentru a servi alte state, în detrimentul României. Punct.