vaccinare streptococica si stafilococica

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de kiki - loli cu 14 ani in urma.

Fetita mea de 5 ani a fost depistata in urma cu 2 ani cu streptococ betahemolitic A si stafilococ auriu (in acelasi timp). Pentru stafilococ am urmat tratament cu Gentamicina conform antibiogramei 7 zile, iar pentru streptococ cu Klacid (claritromicina)7 zile. Dupa 2 saptamani am repetat exudatul si a iesit negativ; am crezut ca am scapat, dar nu a fost asa. Istoria s-a repetat cam la 3-4 luni de atunci, de fiecare data dupa ce a mers la gradinita.
Ultima data, acum 2 saptamani.... acelasi rezultat la exudat. Tratament Gentamicina conform antibiogramei 7 zile, iar pentru streptococ cu Ospen (penicilina) 10 zile. Credeti ca ar trebui sa o vaccinez impotriva streptococului si stafilococului auriu sau exista alte tratamente?
In cazul vaccinului, unde se poate face si in ce conditii? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Chicin Gratiana

acum 14 ani

Pentru streptococ nu este vaccin, dar ati putea sa faceti o antibiograma pentru ca exista tulpini rezistente la Penicilina. Vaccinul stafilococic se produce la Cantacuzino Bucuresti si urmati schema indicata in prospect. Si Polidinul poate sa ajute mult .

viorica

acum 14 ani

depinde cat de mult crezi in vaccinuri. Eu am renuntat de mult la ele mergand pe ideea ca fac mai mult rau decat bine. Acum merg la un medic care este si homeopat si trateaza si cu medicamente naturale. Nu am mai avut probleme cu stafilococul. Baietelul meu are 10 ani.

MembruMobileApp1509799456

acum 11 luni

Homeopatia este placebo, nu vindeca.