tuberculoza

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de maria34184154 cu 12 ani in urma.

va rog mult sa-mi spuneti daca diagnosticul de tuberculoza pulmonara secundara infiltrativ - nodular - ulcerata bilateral, cu examen bacteriologic negativ in microscopie, dar cu imagini CT sugestive pentru leziuni active tuberculoase este grav, daca este vindecabil ac***a in vedere ca pacientul este sub tratament de 1 luna si daca este contagios?
se poate transmite prin contact sexual?
multumesc mult pentru ajutor.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Afecţiunea menţionată sete gravă dar este tratabilă şi vindecabilă. Tratamentul medicamentos în cazul acestei afecţiuni trebuie urmat pentru o perioadă de cel puţin 6 luni şi nu trebuie întrerupt decât la recomandarea medicului pneumolog. Boala se transmite prin aer - picături Pfluge (cale aerogenă) şi nu pe cale sexuală dar după 2 săptămâni de tratament bine urmat pacientul nu mai este contagios

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Ac***a in vedere ca este negativ la microscopie, riscul de contaminare este mic, dar nu neglijabil. Asta pt. ca tot poate elimina bacili, dar in cantitate mica, ce nu pot fi decelati prin microscopie, doar prin cultura (al carei rezultat va veni abia peste cateva saptamani). Deci, totusi, prudenta pt. cei din jur! Nu se transmite prin contact sexual, aceasta boala se transmite prin aer.