tratament pneumococ

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Meningita pneumococica Preventia bolii pneumococice

Postata de diana-mamica cu 13 ani in urma.

Am efectuat exudat nazal - rezultat stafilococ pneumococ
La exudat faringian - rezultat negativ

Eu nu am inteles cum se manifesta acest stafilococ. El apare doar in nas? Daca nu a aparut si in gat, ce inseamna acest lucru?

Doctorul pediatru mi-a prescris picaturi de nas - Floxal si apoi sa repet exudatul.
Copilul este contagios?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Asemenea microbi se găsesc peste tot inclusiv pe suprafaţa corporală ,în cavitatea bucală si căile respiratorii .Aâta timp cât nu provoacă o simptomatologie de boală , nu trebuie trataţi căci nu prezintă un pericol . Un simplu examen bacteriologic poate fi pozitiv de pe piele şi negativ în secreţiile nazale sau invers pentru acelasi microb. Medicul pediatru foarte corect a prescris numai un tartament local ( simptomatic ) Copilul nu este contagios !
Cu sănătate dr. Emil Otesteanu

anny

acum 12 ani

fiica mea avea o secretie nazala urat mirositoare au luat probe si iau gasit pneumococ in nas si in urina acum aveam un sirop antibiotic cu penicilina as dori din tot sufletul sa intreb daca e expusa la riscuri de genul sa ii ajunga la creier sau altele in ciuda faptului ca ia antibiotice fiica mea are 3ani.multumesc As dori un raspuns daca se poate.