tratament pentru stafilococ hemolitic, dispare complet?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de adita70 cu 13 ani in urma.

fetitei mele de 3 ani in urma ANTIBIOGRAMEI (din secretia vaginala), s-a stabilit ca are stafilococ hemolitic, care poate fi tratat cu ceftazidin!
Acest stafilococ, credeti ca are legatura inclusiv cu mancarimile ei, se scarpina pe piele, des si in ultimul timp urineaza foarte des si senzaie are des!
rog sa imi spune-ti:este ok ca tratament?, dispare complet, in concluzie cum ma sfatuiti!
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
O fetiţă de 3 ani , în mod normal , nu trebuie să aibă secreţie vaginală . Antibiograma de care vorbiţi , cred că se referă fie la cultura, din urină , fie din o secreţie locală (externă ).a căilor urinare joase . Micţiunile frecvente ,ca şi senzaţia de urinare , pledează mai de grabă , pentru o cistită.
Discutaţi cu medicul pediatru şi clarificaţi lucrurile. microbul poate dispare din secreţii în urma tratamentului .
Sănătate Dr. E. Otesteanu

mircea luca

acum 10 ani

in iunie 2013 am diagnosticat cu stafilococ auriu hemolitic ,am luat niste fromilid si sirop de lemn cainesc dar adenomul latero-cervical din gat nu a disparut in august 2014 am efectuat o biopsie chirurgicala si am aflat ca am cancer limfatic mai exact limfom hogdkin cu celularitate mixta sint in tratament cu abvd de 5 luni si la exudatul pe care l-am efectuat in martie2014 nu a mai aparut stafilococul citostaticile l-au terminat cred ca bleomicinul astept in mai sa termin cura cu abvd sa fac pet/cet-ul sa vad cum a evoluat cancerul , eu cred ca stafilococul auriu este raspunzator de tot ceea ce mi sa intamplat