Transmitere Enterococcus spp

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Tudortm5 cu 13 ani in urma.

Buna ! Am facut o prostatita si mi s-a depistat in sperma Enterococcus spp. Sunt sub tratament, dar as vrea sa stiu daca pot transmite infectia partenerei mele prin sex oral neprotejat ? Sex normal facem protejat, sex anal nu practicam.
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Da, poti. Faceti sex oral si vaginal protejat.

Tudortm5

acum 13 ani

Vaginal neprotejat stiam ca se poate transmite. Intrebarea era la oral neprotejat, pentru ca din cate am inteles, bacteria aceasta se gaseste de regula in intestine, la toti oamenii, deci nu stiu exact daca ea poate crea probleme atunci cand patrunde prin cavitatea bucala. Pentru ca pana la urma, tot in intestine ajunge.

Iuli

acum 13 ani

Intr-adevar exista in intestin insa in cazul unui oral neprotejat poate ajunge in gat (prin saliva) si se poate "stabili" acolo ca sa zic asa, provocand infectii la acel nivel, la care in mod normal nu ajunge. De aceea am scris ca trebuie sa faceti sex protejat si oral si vaginal. Oricum ceea ce exista in intestine nu exista si in cavitatea bucala. Bacteriile din intestine sunt destinate separarii elementelor "bune" din mancare de cele inutile, acestea din urma fiind eliminate prin defecare. Este vorba deci de zona de dupa stomac, care nu ajunge in nici un fel in contact cu gura. Acele bacterii nu provin din gura, ci exista in intestin. Daca ar ajunge in gura, ar provoca infectii.