suspect tbc

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de maria34184154 cu 12 ani in urma.

buna ziua. sotul meu a fost depistat cu tbc. i s-au facut analize la sputa de mai multe ori si rezultatul a fost negativ.
ieri a facut tomografie si se pare ca este tuberculoza.
nu stiu daca este o boala contagioasa .
este posibil ca si familia sa fie afectata de acest virus?
ce trebuie sa facem noi(eu sotia si fiica noastra de 21 ani) pentru a stii daca suntem infestate? el este internat la marius nasta.
multumesc celor care imi pot da sfaturi de orice fel.

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

Buna ziua,

Din pacate tuberculoza pulmonara este o boala contagioasa. Aceasta se transmite prin aer in special persoanelor din aceeasi locuinta care au stat o perioada mai lunga de timp cu pacientul tuberculos activ. Nu este insa obligatorie aceasta transmitere, dar este 100% indicat sa va prezentati si dumneavoastra la spitalul Marius Nasta pentru a stabili cine au fost contactii bolnavului, pe ce perioada, ce risc de transmitere exista si eventual un set de analize, profilaxia infectiei tbc, etc.
Pentru mai multe detalii despre aceasta boala, va recomand urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-generalitati_499

Va urez o zi buna

miki

acum 11 ani

buna.eu am auzit de la batrani ca anainte pt tuberculoza se facea un tratament din miere de albini cu hrean.se pune la 400g miere 2 linguri de hrean rase peste razatoarea mica.se lasa 30 minute la macerat si se stecoara.apoi se ia cate o lingurita anaine de fiecare masa.se ia timp de 3 saptamani..

giorgi

acum 8 ani

Terminati cu p***aile naturiste ca este o boala f grava inainte de a se descoperi trat pt tbc se murea pe capete acum se moare doar daca nu urmezi tratamentul de la medic daca nu va pricepeti stati dracu in banca voastra !