sunt eu de vina?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de raduandreea67 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am ingrijit o pacienta de 87 de ani lovita pe fata anterioara a gambei cu un lemn; in urma traumatismului a rezultat o rana care a fost tratata cu ceaiuri si unguent diclac rezultand mai apoi o arsura chimica infectata.am primit recomandare de la medic sa i administrez zinnat, sa i fac toaletarea ranii cu apa si sapun, betadina si sa i aplic unguent actovegin.desi am respectat recomandarile, la cateva saptamani cand infectia parea a fi disparuta si tesutul de granulatie se formase partial in ciuda prezentei tesutului de fibrina pe care am incercat sa l debridez dar nu am reusit decat pe jumatate(durere),a reaparut infectia si edem de la genunchi in jos cu cianoza usoara.medicul m a invinovatit ca nu am facut pansamentele corect desi sunt asistenta medicala si stiu sa lucrez in conditii de asepsie si antisepsie.mentionez ca bunica are HTA(190,200 cu tot cu medicatie si varice).as vrea sa mi spuneti de ce a aparut edem, cianoza si infectie si daca sunt eu vinovata cu ceva.multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În acest caz ar trebui exclusă în primul rând o tromboflebită profundăşi apoi şi alte tulburări ale circulaţiei locale (venoase şi arteriale) caz în care rana ar trebui tratată ca un ulcer varicos pe termen lung. Altfel trebuiesc căutate circumstanţe de scădere a imunităţii (diabet, insuficienţă cardiacă sau alte boli cronice) şi tratată infecţia ca un flegmon de gambă.