streptococul pneumonia

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de diana-mamica cu 13 ani in urma.

Ma nuesc Diana si fetita mea are 3 ani si 3 luni. Acum 1 saptamana a inceput sa ii curga nasul si sa tuseasca si am dus-o la un control, i-am facut si un exudat faringian.
Rezultatul: streptococ pneumonia.
Mentionez ca nu am facut vaccinul pneumococ.

acum mai are nasul faorte putin infundat si tuseste foarte putin, de cateva ori pe zi.

E necesar un tratament cu antibiotic? sau vaccinare?

multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua , Dacă simptomele sunt sub control cu medicaţia obisnuită pentru simple răceli sezoniere şi nu este febrilă, nu are nevoie de alt tratament,nici de antibiotic.
Cu sănătate Dr Emil Otesteanu.

MARIANA

acum 10 ani

noi avem steptococul peumonia in nas, am luat antibiotic dupa antibigrama, biseptol, la analize ,iar ne-a iesti am luat zinnat sirop, am repetat analiza si am iesit pozitiv, am luat klacid sirop, intre timp am contactat si o, otita medie acuta si analiza iar ne-a iesit pozitiva pentru care luam iar zinnat atit ptr, otita cit si ptr streptococ. Se poate scapa de acest streptococ si cum ? Datorita acestui streptococ suntem mai tot timpul cu nasul ori infundat, ori ne curge, raciti chiar in plina vara si multe altele..