streptococ la git

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de vikygori cu 13 ani in urma.

spuneti-mi va rog, daca cineva din rude foarte apropiat are infectia streptococ la git, se poate transmite la copil de 1 an, deoarece se afla deseori in contact cu bolnavul, copilul des se imbolnaveste, lunar, tuse, temperatura, pneumonie, acum are angina, este necesitatea sa-l duc la un control pentru a vedea daca are aceeasi infectie? MULTUMESC.

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Este foarte posibil. Streptococul este periculos, se spune despre el ca ''''linge articulatiile si musca inima''''. Adica se face reumatism articular si apoi la inima. Mergi la medicul de familie, ceri trimitere pt analize. Trebuie facut exudat faringian, adica o proba luata din gat si careia i se face antibiograma. La analiza iese daca are sau nu streptococ si ce medicament trebuie sa ia pt a ca acesta sa dispara. Sanatate.

Medic Epuran

acum 13 ani

Streptococii se pot transmite direct la alte persoane prin picături din căile respiratorii şi de pe piele.Cea mai periculoasă sursă de răspândire este reprezentată de secreţiile nazale ale persoanelor purtătoare de streptococi hemolitici. Simptomele pe care le descrieţi pot fi datorate unei infecţii cu streptococ, de aceea ar fi indicat să consultaţi un medic (vor urma etapele descrise foarte bine de utilizatorul Filipa)