streptococ hemolitic grupa a

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de cu 15 ani in urma.

in urma unui exudat faringian de rutina sotului i s-a gasit streptococ hemolitic din grupa a,colonii fregvente prezete,nu prezinta nici un simptom,are limba deformata ,cu crapaturi ,,geografica,,
i s-a recomandat penicilina injectabila,iar mie si copilului fara exudat,preventiv, ospen de 1000 la 12 ore si copilului 500 la 12 ore,sa urmez si eu tratamentul?? copilului o sa-i fac exudat pt ca e foarte sensibil la antibiotic oral,nu prezentam nici un fel de simptomatologie.

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

in urma unui exudat faringian de rutina sotului i s-a gasit streptococ hemolitic din grupa a,colonii fregvente prezete,nu prezinta nici un simptom,are limba deformata ,cu crapaturi ,,geografica,,
i s-a recomandat penicilina injectabila,iar mie si copilului fara exudat,preventiv, ospen de 1000 la 12 ore si copilului 500 la 12 ore,sa urmez si eu tratamentul?? copilului o sa-i fac exudat pt ca e foarte sensibil la antibiotic oral,nu prezentam nici un fel de simptomatologie.

ioana cristina5

acum 15 ani

buna,

Intr-un anumit moment din viata noastra, depindem de ceilalti intr-o mai mare masura, iar de cele mai multe pro cu totii depindem de stiinta medicala. Deci, daca medicul curant, specializat, a invatat ani de zile pentru a sti sa ne recomande un tratament, recomanda ca dvs. si copilul sa urmati un tratament preventiv... nu cred ca prescrie medicatie asa de drag.

Eu zic sa avem putin mai multa incredere in medici si in meseria lor, asa cum si in noi au incredere altii.

Fara teama, o alimentatie echilibrata (ca tot au aparut spanacul, urzicile, stevia etc;)) si tratamentul urmat cum trebuie.

Multa sanatate!