Streptococ betahemolitic grupa D

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de viopop cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

as avea o intrebare.

Am o problema la tractul urinar.

Am facut analizele si au gasit Streptococ betahemolitic grupa D - prin recoltare de probe de pe uretra.

Am inteles ca acest streptococ poate cauza infectii ale tractului urinar.

Simptomele mele sunt -

- uneori probleme de controlare a ejacularii, disconfort la urinare
- testiculul doare si e dur, e tare - e o inflamatie
am facut toate testele testiculare si a iesit normal - deci e doar o inflamatie

Istoria

Acum 6 luni doctorul urolog mi-a prescris Ofloxin 200mg

Am luat 2 saptamani, un pic s-a ameliorat insa simptomele au revenit.

In antibiograma streptococului, la un produs asemanator cu Ofloxacina --- la Norfloxacina scrie Intermediar (deci nu e sensibil)

Acum 7 zile, am fost din nou la doctor cu aceleasi simptome.

De data asta mi-a prescris Levofloxacina -- 500 mg 15 zile

E un tratament generic pentru infectii urinare

Insa in antibiograma streptococului scrie

Oxacilina (care e un preparat asemanator cu Ofloxacina) REZISTENT

Am luat ofloxacina de 7 zile, si testiculul inca e dur, inflamat, am dureri.

Am observat ca de ambele dati mi-a fost prescris un antibiotic la care streptococul e intermediar sau rezistent.

Antibiotice la care streptococul e sensibil in antibiograma

Augmentin, Cefoperazon, Cloranfenicol, Penicilina, Biseptol

Ce parere aveti de acest caz.
Levofloxacina se pare ca nu functioneaza.

Care e opinia dumneavoastra?

Nu mai am incredere in medicul la care am fost. Are multi pacienti si te primeste asa fugitiv, fara sa fie atent --

va multumesc
Viorel

Raspunsuri (4)

eva40

acum 12 ani

:) nici eu nu as avea incredere in el,va foloseste drept cobai.Daca vreti sa continuati cu chimicale fara rost,faceti.Daca doriti sa scapati mai simplu si fara efecte secundaremva rog sa-mi scrieti.Ma ingrozeste atitudinea unor medici inconstienti.Oare unde le sta gandul cand prescriu,prescriu,schimba si prescriu....e trist

eva40

acum 12 ani

am uitat sa va dau adresa:) ,scuze
va rog sa-mi dati gr sanguina,daca va hotarati sa-mi scrieti

Stoian

acum 11 ani

Trebuie sa face-ti o antibiograma, sa mergeti sa va ia o cultura
Streptococ de grup D :la amoxicilina /rezistent
cefotaxime/sensibil
norfloxacin/sensibil
ofloxacin/sensibil
tetracicline si vancomicina/rezistent

Uneori depinde si de organismul dv

Utilizator21549947284

acum 5 ani

si eu trec prin aceeasi situatie, la mine a aparut in analize acelasi Streptococ betahemolitic grupa D prima data 10 ani in urma si am in prezent aceleasi psintome plus alte complicatii pe tractul urinar si de 18 ani jumate nu gasesc un doctor sa imi prescrie o reteta de tratament corecta. Am consumat prescris de "doctori" specializati peste 15 tratamente cu antibiotice si problema revine in 2-3 saptamani.Viorel, te rog, scrie-mi daca ai reusit sa scapi de simptomele descrise.