Streptococ beta-hemolitic - necesare injectii?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de ady_doe cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unui exudat faringian mi-a aparut Streptococ beta-hemolitic - grup G (+). Recomandarea medicului a fost rapida injectii cu antibiotic.

Nu exista alta alternativa?

Raspunsuri (7)

Dr. Constantin Rusu

acum 10 ani

Exista posibilitatea tratamentului oral cu penicilina timp de 10 zile.

buna

acum 10 ani

In Germania sau Elvetia, mamele antibioticelor, se stie ca nu exista un antibiticolor contra la streptococ.
Totusi se dau antibiotice si asta dintr-un singur motiv: pt. medicina este penibil sa recunoasca ca nu pot face nimic. Asa ca se da un medicament inutil care nu face nimic altceva decat sa distruga flora intestinala si sa duca la candida sau la alte boli cauzate de antibiotice.
Daca vrei sa te iei dupa acesti medici nu ai decat: tu vei suferi la urma si nu ei. Ei isi vor incasa banii, ca si famacia care vinde medicamentul. Asta e "tratamentul" medicinii pt. oamenii naivi. Cei destepti nu iau nimic sau s etrateaua cu remedii naturiste sau homeopate care pana acum nu au produs rezistanta la nici un microb.
In plus frica de microbi si vanarea lor este o MARE p***ae caci nici un microb - nici macar unul !- nu este cauza la nici o boala, ci doare umarea ei. Microbii apar ca sa curete si sa repare ceva. Sunt folositi de corp in mod inteligent. Dar cu frica de microbi se fac bani.
Asa ca stai linistit, acest microb dispare de la sine daca te linistesti si astepti ceva. Daca te panichezi si faci p***ai vor aparea alti microbi.

Cristina

acum un an

Ca sa nu distrugă flora intestinala se iau și proibiotice odată cu antibioticul soministrat.

lugubru

acum 10 ani

Buna seara. Sunt managerul unei firme de pompe funebre. Nu stiu cine este persoana care a postat raspunsul de mai sus, dar as vrea sa-i multumesc si sa-i propun o colaborare. Daca oamenii i-ar urma sfatul, nu am nici o indoiala ca firma mea va deveni din nou prospera. Cu stima, Alexandru Lugubru.

Cristina

acum un an

😁😁 M-ai făcut sa râd

kiki

acum 10 ani

Daca era grup A sau B s-ar fi dat un antibiotic. Streptococul Grup c nu prea da nici o patologie. Incearca Hexoralette N dropsuri 2-3 pe zi timp de 5 zile dupa care repeta exudatul. sunt convinsa ca nu mai iasa. Sau gaseste un tratament naturist.

Ana

acum 8 ani

Am ras cu lacrimi :)))