streptococ beta hemo si stafilococ au hemol.

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de pal99956 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, in urma unor analize , pe care le-a facut fetitei mele de 10 ani rezultatul a iesit urmatorul :-streptococ beta hemo.:-negativ,
-stafilococ au. hemol.: +pozitiv,
-izolare med.Chapmann:+pozitiv.
Spuneti-mi si mie ce inseamna asta si cum se trateaza .

Va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Prezenta ( + pozitiv ) stafilococului beta hemolitic in materialul recoltat fetitei ar necesita un tratament antibiotic . conform cu antibiograma .Luati legatura cu medicul care a recomandat examenul sau cu medicul fetitei si vedeti ce scrie in antibiograma si va va prescrie tartamentul indicat . de aceasta antibiograma.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

PS. Cred ca este vorba de Stafilococul aureu hemolitic : + pozitiv . Deci ramane valabila recomandarea de mai sus !

Medic Epuran

acum 12 ani

Concluzia analizelor efectuate fetiţei d-vs este următoarea: în urma analizelor s-a detectat prezenţa Stafilococului aureus (specia tip reprezentativă a genului Staphylococcus) şi de asemenea nu s-a detectat prezenţa Streptococului beta hemolitic.
Mediul Chapmann care este menţionat pe buletinul de analiză, pe care s-a făcut izolarea acestui Safilococ aureus, este un mediu specific (mediu selectiv-diferenţial) care conţine o cantitate mare de sare şi permite creşterea exclusivă a stafilococilor.
După cum bine v-a recomandat şi colegul meu domnul Dr. Oteşteanu, tratamentul va trebui stabilit şi prescris doar de către un medic, numai după efectuarea unei antibiograme (analiză prin care se determină rezistenţa sau sensibilitatea speciei de Stafilococ decelată)