stafilococul coagulazo-negativ este periculos???

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de gabyy.F. cu 12 ani in urma.

buna seara,sotul meu a fost operat anul trecut deoarece ii aparuse o galmita pe fesa,apoi din analize,dupa operatie a reiesit k are stafilococ auriu. a facut antibiograma,a facut autovaccinul la Cantacuzino,dupa care tot nu i a trecut,a facut iarasi antibiograma si i a iesit stafilococ coagulazo- negativ, a repetat autovaccinul,dar in zadar si de aceasta data...nu i a trecut,iar s a umflat...:(((ne este teama sa nu se agraveze,daca poate cineva sa ne ajute,cineva care stie mai multe despre acest stafilococ,sau cineva care a avut,va roggg mult de tot,spuneti ne absolut tot ce stiti,ce medicamente ati luat sau ce ceaiuri si medicamente naturiste,orice,,orice ar putea ajuta la vindecare acestei infectii, va implorrr!!!!va multumesc mult

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Înainte de a începe un tratament pentru o infecţie produsă de un stafilococ coagulazo-negativ, trebuie să fie izolată aceeaşi tulpină din mai multe probe. Tratamentul cu antibiotice în cazul stafilococilor coagulazo-negativi este mai dificil deoarece aceştia sunt mai rezistenţi, în mod obişnuit, la penicilină, oxacilină, eritromicină şi cloramfenicol, dar sunt sensibili la novobiocină. În orice caz pentru administrareavunui tratament antibiotic eficient, trebuie făcută în prealabil antibiograma. Referitor la administrarea tratamentelor naturiste, etc. nu vă pot oferi informaţii competente

Aurel Gheorghe

acum 10 ani

Buna ziua,

As dori, daca se poate, sa ma indrumati către un tratament pentru acest stafilococ epidermis, de care nu reușesc sa scap deloc, nici cu antibiotice, nici cu autovaccinul acela, cu nimic.
Va multumesc!

mihaela9922

acum 12 ani

buna, de obicei autovaccinul este facut special pt tulpina in cauza iar tratamentul este de cel putin 6 luni dupa spusele unei cunostinte care a fost diagnosticata cu stafilococ auriu.La ea autovaccinul a avut rezultat la scurt timp dupa terminarea acestuia.Ei ii ieseau cosuri care aratau mai degraba furunculi cu puroi care erau foarte durerosi pe zona picioarelor si a abdomenului.
Daca nu aveti rezultate satisfacatoare incercati la Naturalia la domnul dr.Chirila, este un medic foarte bun cu sediul in Voluntari daca sunteti din Bucuresti va este usor sa ajungeti la dansul.
Sanatate

Raluca

acum 9 ani

Va garantez in toate cazurile un tratament 100%eficient daca il urmato dupa o anumita schema care este individuala.as dori analizele dvs la zi exudat faringian si nazal,cultura de pe piele cu antibiogramele aferente.Nu numai ca va disparea complet,va veti si imuniza.cu respect,dr Raluca Biciusca

Maria

acum 9 ani

Raluca, ma intereseaza tratamentul. Te rog contacteaza-ma...0723231839

alex

acum 8 ani

Cum pot sa iau legatura cu dvs ?

LAZAR

acum 8 ani

As dori sa iau legatura cu dumneavoastra!Multumesc!0767455912

Geanina Angela Ghita

acum 8 ani

Ma intereseaza sa intru in contact cu dvs. Va multumesc! 0726226724