stafilococul aureus

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de angela126111559 cu 15 ani in urma.

am o fetita de 3 ani si 2 luni , care in urma anelizelor i-au reiesit stafilococul aureus la nivel nazal si candida in gat, toata vara ne-am confruntat cu prurigo stofulus , si suplimentar la varsta de 6 luni , am descoperit alergia la proteina din lapte de vaca . Cat de grave sunt problemele la nas si gat , ce tratamente mai eficiente imi recomandati. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Elena farauanu

acum 15 ani

nu i s-a facut si antibiograma? candida poate aparea si de la prea multe tratamente cu antibiotice.

angela126111559

acum 15 ani

dupa consultatia medicului de familie , m-a linistit cu privinta la candida , " prezenta fara efecte patogene " , a mai ramas stafilococul aureus in discutie , care considera ca nu este o problema grava si mi-a dat ca tratament un sprei .Pentru stafilococ s-a facut si o antibiograma , dar d-rul nu mi-a prescris nimic di antibioticele mentionate acolo , repet nu considera necesar. Tratamente cu antibiotic nu prea am folosit in cei trei ani de viata , decat in cazuri extreme, foarte rar. Multumesc !

boldisor

acum 11 ani

am o problema cu aceasta boala la un degetel la mana fetitei si am facut tratament si nu a mers