stafilococul aureus

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Gabriela1954052 cu 13 ani in urma.

Este posibila eradicarea din organism a stafilococului aureus cu antibioticul oxacilina daca la antibiograma s-a dovedit ca este sensibil la acest antibiotic?
Un pacient caruia i s-a introdus o proteza de genunchi si are in organism acest stafilococ poate sa aiba probleme sau repercursiuni din acest motiv?

Raspunsuri (2)

Ionela

acum 13 ani

Trebuie tratament intravenos si de lunga durata daca este afectata proteza, oxacilina e buna daca stafilococul este sensibil, dar se preferac asociere de 2 antibiotice la care e sensibil. Se poate ajunge daca nu se poate curata proteza din cauza ca antibioticul ajunge greu la ea, la necesitatea schimbarii protezei.
Tratamentul trebuie facut in colaborare infectionist-ortoped, uneoti se pot face si injectii intraarticular si e necesara imobilizarea articulatiei respective.
Mult succes!

david

acum 13 ani

fratele meu este operat si are proteza de sold in urma unui acident moto.A avut si el aceasta problema, insa , la recomandarea unui medic spaniol, a facut o cura intensiva cu TRANSFER FACTOR PLUS, cel mai eficient stimulator al sistemului imunitar, dupa cate am citit eu si in aproape 3 luni a scapat de stafilococul auriu.