stafilococ patogen in nas si in gat

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Profilaxia endocarditei bacteriene Endocardita infectioasa

Postata de laviiiiiiii cu 12 ani in urma.

iau tratament de 2 ani si nu pot sa scap de acest stafilococ....ce pot face?astept sfaturile dumneavostra.multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

care este rezultatul examinarii exsudatului faringian si nazal? ar fi necesara si o antibiograma.
In mod obisnuit, stafilococii(viridans), sunt localizati la nivelul pielii sau pe mucoasa nazala.
Infectiile respiratorii cu Staphilococcus aureus se pot produce fie datorita florei de la nivelul orofaringelui fie datorita diseminarii hematogene a stafilococilor, de la un focar intravascular de infectie (endocardita inimii drepte, tromboflebita septica). Infectiile cu stafilococ pot fi localizate oriunde la nivelul tractului respirator, determinand: rinofaringite, faringo-amigdalite, traheite, bronsite, pneumonii.
factori favorizanti sunt: spitalizarea, intubatia traheala, infectii respiratorii virale, boli cronice sau care se insotesc de imunodepresie.

lavinia

acum 12 ani

rezultatul exsudatului faringian si nazal: 1.ex faringian
2.ex nazal ..rezultatul investigatiei :1.2-Prezent :stafilococ patogen...antibiograma:Gentamicina-20/20,Cefalexin-30/30, Ciprinol-22/22,Oxacilina-19/19, Ospen-15/15....am fact gentamicina injectabil,am luat augumentin,ciprinol,moldamin am mai facut....acuma iau cefalexin