Stafilococ auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de marilenaa cu 13 ani in urma.

Am un baietel de 3 ani si in urma unei probe la laborator de la un cos pe nasuc i-a iesit la examenul puroi -cultura rezultatul prezent stafilococ auriu. Si la antibiograma medicamentele la care este rezistent, sensibil si intermediar acest stafilococ. Eu acum ce trebuie sa fac sa urmez un tratament cu antibioticele la care este sensibil acest stafilococ?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Coşurile necesită tratament antibiotic doar dacă produc infecţii extinse precum: furuncule (infecţia foliculilor piloşi, în profunzime), hidrosadenită (infecţia stafilicocică a glandelor sudoripare), etc.Doar în aceste cazuri va fi necesar tratament cu antibiotice la care Stafilococul auriu s-a dovedit sensibil în urma efectuării antibiogramei.