stafilococ auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de stefania111 cu 13 ani in urma.

buna, avem o colega la munca care a fost diagnosticata cu stafilococ auriu (are pe fata niste pete rosiatice) si vreau sa stiu daca este contagioasa aceasta boala si cum se transmite. multumesc frumos

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Petele rosietice de pe faţă nu sunt contagioase ! Stafilococ există în orice zonă a corpului şi în orice loc din jurul nostru ,de aceea trebuie să păstrăm igiena si curăţenia
pentru profilaxia îmbolnăvirilor.
Sănătate Dr. E. Otesteanu

Medic Epuran

acum 13 ani

Stafilococul auriu nu poate pătrunde în ţesuturi decăt prin piele sau mucoase lezate (tăieturi, răni, înţepături), în cazul dumneavoastră prin contactul pielii lezate cu leziunile cutanate de pe faţa colegei. Pericolul este mai mare în cazul în care aveţi şi o imunitate scăzută.

MembruMobileApp1497012738

acum 6 ani

Buna seara. Dn doctor, eu am stafilococ auriu. Adica imi ies pe corp bube cu puroi. Am facut autovaccinul la Institutul Cantacuzino,am luat ciprofloxacina si gel Duac si degeaba, pentru ca tot imi reapare la maxim o saptamana dupa ce termin tratamentul. Spuneti-mi si mie cum sa fac sa scap de el definitiv din organism. Sa nu-mi mai apara. Se poate transmite partenerului? Sau copilului ?

cazacu

acum 13 ani

vreau sa stiu copilul meu de 6 ani de la ce a facut stafilococul auriu si cat se trateaza