stafilococ auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Simona378 cu 13 ani in urma.

Unul dintre antibioticele la care este sensibil stafilococul este Oxacilina; copilul are 20 de kg si i-a dat sa ia 1capsula de 500 la 12 ore. Nu este prea mult?

Daca nu trebuie antibiotic de ce mi-a prescris d-na dr de familie antibioticul?
Si inca o intrebare: daca antibiograma a fost facuta acum o luna si cateva zile , mai este valabila? Adica antibioticele la care era sensibil se mai pot prescrie, poate interveni vre-o schimbare (in sensul sa nu mai raspunda la aceleasi antibiotice).

Raspunsuri (2)

Carpe Diem

acum 13 ani

Uita-te la intrebarea Stafilococ auriu- copil de 5 anisori, acolo au raspuns mai multi medici

o mama

acum 13 ani

Antibioticele care se dau la 12 ore se dizolva treptat in stomac, ajutate de sucul gastric. Daca medicul v-a recomandat, poate nu-i prea mult. Cred ca trebuie sa-i dati si vitamune pt protectia stomacului si pt evitarea candidozei.