Stafilococ auriu hemolitic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de necco cu 13 ani in urma.

Am facut baietelului meu de 1 an si 3 luni o X Antibiograma pentru exudat faringian si a iesit pozitiv la stafilococ auriu hemolitic sensibil la: tetraciclina, eritromicina, cloramfenicol, ofloxacin, ciprofloxacin, biseptol, oxacilina, gentamicina. Pe buletinul de analiza nu au trecut si inaltimile culturilor. Ce ma sfatuti / tratament sa faca bebelusul meu?

Raspunsuri (2)

raluca

acum 13 ani

Incearca sa vorbesti cu pediatra copilului si intreab-o daca i se poate face vaccinul stafilococic care se gaseste la Institutul Cantacuzino.

chik_

acum 13 ani

Pediatrul e singurul care va decide tratamentul.Dupa incheierea tratamentului cu antibiotic,la cateva zile,trebuie sa repeti exudatul pentru a te asigura ca tratamentul a fost eficient.Daca nu face febra si nu are simptomele unei boli produsa de stafilococ ar fi bine ca sterilizarea sa se faca cu un antibiotic gen sirop(eritromicibna de exemplu)in doza recomandata de medic,dar neaparat pe o perioada de 10 zile.Mergi la medic cu rezultatul.