stafilococ auriu hemolitic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de daniela cristina62144 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
am facut un exudat faringian fiului meu in varsta de 2 ani pentru al putea inscrie la cresa si rezultatul a fost acest strptococ auriu hemolitic sensibil la majoritatea antibioticelor, mai putin la amoxicilina(ax) unde este rezistent. Ce inseamna acest stafilococ pentru sanatatea copilului? Nu ar fi trebuit sa apara ceva simptome? Precizez ca in 2 ani cat are copilul nu a fost racit decat de 3 ori si o singura data a primit 2 zile antibiotice, iar in ultimele 3 luni nu a avut nici o problema de sanatate.

Raspunsuri (3)

oana

acum 14 ani

sa stii ca stafilococul auriu se poate lua si din aer,de pe clanta unei usi,produse de patiserie,salate sau sandvisuri care sunt facute de o persoana infectata cu stafilococul auriu.Si eu am fost infectata cu stafilococul auriu si streptococul beta hemolitic in gat si am urmat tratament cu antibiotice ( penicilina in branula 3 zile apoi pastile rovamicine inca 7 zile )...medicul de la infectioase da tratamentul specific pentru fiecare persoana in parte....stafilococul auriu si streptococul beta hemolitic se vindeca prin tratament ...mai greu,dar trece...sanatate multa

elena

acum 14 ani

Am acest stafilococ auriu hemolitic de aproape 10 ani .Amfacut tratament si tot nu atrecut .LA sfarsitu luni merg din nou la medic sper sa gasesc o rezolvare.mi-e teama foarte mult debaietelul meu care are 10 ani ,el poate lua ?

nastur iulian

acum 12 ani

SI EU SI SOTIA AM FACUT UN EXUDAT SI AM FOST GASITI CU STAFILOCOCUL AURIU HEMOLITIC.AM PRIMIT TRATAMENTUL ,DAR NU STIM CE EFECTE POT APAREA LA ACEST MICROB.POATE CINEVA SA NE DEA UN RASPUNS?