Stafilococ auriu forma M(mucoasa)

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de davidstefan cu 14 ani in urma.

Buna ziua. In urma unei lame-cultura secretie col uterin-, mi s-a descoperit stafilococ auriu forma M(mucoasa),iar ca urmare a antibiogramei,este rezistent la toate antibioticele din lista respectiva si anume: Ampicilina,Amox+Ac clavulanic,Cefamandol,Cefuroxim,Claritromicina,Eritromicina,Gentamicina,Norfloxacin,Nitrofurantoin,Oxacilina,Penicilina,Ciprofloxacin.
Va rog sa imi spuneti daca stiti alte antibiotice la care poate "stafilococul meu" sa nu fie rezistent si ce ma sfatuiti sa iau sau unde sa merg. Medicul ginecolog mi-a dat CERVUCID ovule- si apoi sa fac pauza de 2 saptamani sa sa fac din nou alata lama la un alt laorator ,poate alt laborator lucreaza antibiograma si cu alte antibiotice.
Am copil mic, de 2 ani jumate si mi-e teama sa nu ii transmit si lui. forma asta se transmite?
eu cum am putut-o contacta? prin contact sexual?
cum se poate transmite?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

eva

acum 14 ani

n.ai cum sa transmiti copilului tau. asta in cazul in care nu faci sex cu el! normal ca prin transmitere sexuala se transmite. Sotul tau cine stie pe unde a umblat si te.a infectat si pe tine

cristina

acum 14 ani

imi cer iertare,dar nu cred ca sinteti vreun medic,iar in caz ca da,lasa mult de dorit raspunsul dumneavoastra.

mariana

acum 14 ani

tatal meu s-a operat acum o luna si jumatate de peritonita,i s-a spart plastronul apendicular si i-a inundat abdomenul cu infectie.prin operatie i-a indepartat puroiul din abdomen dar acum dupa o luna jumate are iar infectie si-a facut niste analize si i-a gasit si stafilococ auriu imi spuneti si mie cum se manifesta acest virus si ce se poate intampla de la el va rog frumos

voinea andreea

acum 14 ani

va rog sa-mi spuneti si mie ce ati mai facut cu aceasta problema ca si eu ma confrunt in prezent cu ea