Stafilicoc auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de amy123076 cu 12 ani in urma.

Buna ziua ,baietelul meu de 4ani a fist diagnosticat cu stafilococ auriu in nas,in același timp i-a ieșit un cosulet pe nas.Precizez ca rezultatul antibiogramei este ..Prezent stafilococ auriu,frecvente colonii candida......am si antibiograma rezistentei stafilococului ..Va rog sa mă sfatuiti ce sa fac..va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Majoritatea dintre noi suntem purtători de Stafilococ auriu la nivelul gâtului sau nasului însă atâta timp cât nu se asociază febră, sau depozite purulente în gât, nu orice colonizare se tratează folosind tratament antibiotic. În cazul apariţiei febrei sau unor depozite purulente în gât va fi necesară iniţierea tratamentului antibiotic conform antibiogramei, tratament care va fi stabilit de către un medic

amy123076

acum 12 ani

M-am linistit...multumesc!!!