spitalizare TBC?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de grigore_d cu 12 ani in urma.

Cat se sta in spital in cazul in care esti depistat cu TBC sau cancer la plamani?
Ma intereseaza care e perioada dupa care poti sa-ti reiei viata sociala. Sau daca nu viata sociala, macar ce-a profesionala (daca sa zicem nu ai contact cu publicul)

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul diagnosticării TBC, timpul de spitalizare (şi deci implicit revenirea la viaţa socială şi profesională) poate varia între 1 lună şi 6 luni în funcţie de forma decelată şi de evoluţia bolii. În cazul diagnosticării unui cancer pulmonar, diagnosticul cât şi tratamentul se pot face ambulator (la spital se vine doar pentru administrarea tratamentului) în cazul unor forme precoce şi în funcţie de tolerabilitate. Problema internării în spital se ridică doar în eventualitatea unor intervenţii chirurgicale