semnul lui Forchheimer

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de pgrovu cu 12 ani in urma.

buna ziua. Baiatul meu are 6 ani. Saptamana trecuta, vineri, a facut temperatura 38.4 cu semne evidente de raceala: dureri de gat, secretie nazala. I-am administrat nurofen pentru scaderea temperaturii. Episoadele de temperatura au fost cam 2-3 pe zi si nu au depasit 38.5 grade. Duminica am observat punctulete albe pe amigdale, duminica seara si luni dimineata i-am administrat cate 2 doze de augmentin suspensie orala. Luni am reusit sa dau de doctorita, mi-a spus sa nu i dau antibiotic si l-am sistat. Luni noaptea a facut ultima oara temperatura, apoi nu a mai facut, semnele de raceala au disparut, la fel si punctuletele albe de pe amigdale. I-au aparut insa de marti niste punctulete rosii pe valul palatin moale, care miercuri s-au unit intr-un punct mai mare. Astazi am observat ca acel punct a disparut si i-au aparut altele pe cerul gurii mai sus. Intrebarea mea este: aceste puncte sunt specifice infectiilor virale sau este vorba de streptococ? Fiinca a avut scarlatina anul trecut, are rinichi unic congenital si ne temem de complicatii. Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Simptomul denumit FORCHHEIMER nu este specific infectiilor cu streptococ. Poate apare in in cadrul multor infectii virale ( cu localizare bucala ). Inceea-ce priveste complicatiile scarlatinei, aceste pot apare numai la cei ce nu fac tartament sau tergiverseaza tratamentul anibiotic . In caviattea bucala ( inclusiv pe palatul gurii si pe amigdale pot aparea diverse,rasch-uri, vezicule ,petesii,ulceratii provocate de ciuperci, de bacterii si viroze ,cunoscute ca stomatite, herpes , etc. Nu trbuie sa va faceti probleme