Scuip si am probleme cu respiratia

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de vlad_dani86 cu 10 ani in urma.

Am o problema de cativa ani. Am ajuns sa urasc sa ma mai trezesc, pentru ca de fiecare data scuip masiv.

Scuipatul este foarte vascos si ma si arde pe gat, in capul pieptului si pe caile nazale.

Dimineata am un gust sarat in gura si scuip galbui amestecat cu pete rosii, dar ma strofoc sa scot ceva din nas, o substanta albicioasa care ma deranjeaza groaznic, de multe ori iese de forma unui vierme alb gelatinos.

Partea cea mai deranjanta este ca ma strofoc foarte rau sa scot mizeria si fac foarte mult zgomot, iar vecinii nu ma mai suporta, primesc reclamatii peste reclamatii.
Totusi, deranjul este pe tot parcursul zilei, imi vine sa scuip constant, nu mai pun la socoteala ca la o intensitate de efort crescuta ma innec cu aceasta mizerie si in nas si in gat.

De cateva luni de zile am luat rapid in greutate si am mai mereu o stare nejustificata de oboseala si in acelasi timp iritabilitate.

In alta ordine de idei precizez ca am fost operat la spitalul Panduri acum 2-3 ani de domnul doctor Mocanu pt o deviatie de sept si mi-a prescris la momentul respectiv Humex. In diminetile in care imi dau cu acest spray nazal mizeria parca iese mai usor, totusi nu iau mereu deoarece nu vreau sa se creeze dependenta.

Nu imi dau seama de la ce poate fi, da este posibil si de la faptul ca am fost fumator timp de 6 ani, in rest nu vad de la ce altceva poate fi.

Cu respect, va multumesc anticipat pentru orice sfat.

Raspunsuri (2)

Dr. Chicin Gratiana

acum 10 ani

Va sfatuiesc sa faceti un examen bacteriologic al sputei si un exudat faringian si nazal.

vlad_dani86

acum 10 ani

Va multumesc mult stimata doamna doctor, o sa fac exact cum a-ti spus. Apropo, tocmai ce-am vizitat Timisoara si e superba (mai ales zona Unirii si stadionul Dan Paltinisanu). Multumesc inca odata; o zi excelenta va doresc!