rezultat analize copro fetita 1 an si o luna

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de camelia427 cu 10 ani in urma.

Ce inseamna 25% gram pozitiv si 75% gram negativ din flora microbiana?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Cred ca este vorba despre un dezechilibru al florei microbiene intestinale. Flora bacteriana buna este formata din lacto-bacili : acidofilus sau bifidus. La copiii alaptati natural aceste bacterii [ anaerobe gram-pozitiv] constiuie 98% din totalul microflorei intestinale, in timp ce la copiii alaptati artificial ,acest procent scade pana la 20-30%, din totalul microflorei intestinale. Scaderea acestor bacterii bune favorizeaza dezvoltarea bacteriilor patogene, a stafilococilor, a candidei si a altor microorganisme.