pseudomonas spp si pioceanic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de skyly cu 12 ani in urma.

bunaziua asi dorii sa stiu daca virusul pseudomonas spp si pioceanic e acelasi multumesc

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pseudomonas aeruginosa este printre cele mai importante specii bacteriene în medicină (nu este virus) şi se mai numeşte pop**ar bacil piocianic

skyly

acum 12 ani

VA MULTUMESC .am un baietel de 3 ani iar la exudatul faringian (primul rezultat ) a fost pseudomonas spp , a facut tratament cu cedax ,iar cind am repetat exudatul a fost de pseudomonas aeruginosa(pioceanic). e vorba de aceiasi bacterie? si asi dori sa stiu daca se transmite de la o persoana la alta? inca o data va multumesc (nu credeam ca voi primi raspuns)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Se transmite doar la organisme cu imunitate sp***a- la persoane cu boli cronice , batrani, persoane cu spitalizari multiple etc. Dar de ce are copilul Pseudomonas? E necesar sa faceti tratament antibiotic conform antibiogramei care s-a efectuat probabil din secretia faringiana. Preferabil sa fiti coordonat de un medic specialist infectionist.
Ca sa va raspund al intrebare: Pseudomonas spp. inseamna " o specie de pseudomonas". '' La a 2-a secretie faringiana s-a reusit si identificarea speciei, adica pseudomonas aeruginosa care este acelasi lucru cu bacilul piocianic

skyly

acum 12 ani

Buna ziua. ma fost cu el in spital ptr. un consult ortopedic unde am stat destul de mult timp sa asteptam medicul,s-a mai tavalit pe jos ptr.ca se plictisise stind acolo si probabil a dus mina la gura si se presupune ca asa la contactat,fiind o bacterie spitaliceasca,dar am aflat ca se poate contacta si din apa contaminata sau de la aparatul de aerosoli .nu se stie sigur cum la luat.acum ma mai facut o data exudat iar dupa rezultat mergem la ORL(la recomandarea medicului de familie).va multumesc foarte mult pentru raspuns.

loredana

acum 12 ani

medicul de familie mia prescris reteta cu 12 fiole gentamicina injectabil este bine

loredana

acum 12 ani

am mai repetat odata analiza de orocultura ,va rog sa ma indrumati s-au sa ma invatati ce este mai bine de facut,in urma cu un an am fost operata ptr. piatra la rinichi si cred ca de acolo am luat pseudomonas din spital.

Medic Epuran

acum 12 ani

Este recomandat să urmaţi sfatul medicului şi să efectuaţi tratamentul antibiotic (este foarte important ca tratamentul să fi fost stabilit în urma efectuării unei antibiograme, pentru că în alte condiţii s-ar putea să nu dea rezultate)

Monica

acum 11 ani

fiul meu a a luat de la camin picianicul.cand ne-am inscris nu aveam nimic si in 3 saptamani am facut piocianicul.am facut tratament cu antibiotic. am repetat esudatul si nu a mai iesit dar, vad ca acum a re o tusa dupa 2 luni de la piocianic si ma gandeam daca nu a revenit ar piocianicul i-am dat antibiotic dar, vad ca tot nu ii trece tusa .vad ca mi-a dat simie tusa si ma doare in gat.
poate fii iar piocianicul .am inteles ca nu putem face esudatul daca luam antibiotic.sau dupa cate zile avem voie s afacem esudatul?
multumim

cristina

acum 10 ani

Copilul meu facea niste zgomote ciudate din gat si a facut exudat nazal si faringial si ia iesit stafilicoc auriu...i.am dat antibiotic 11 zile si am repetat exuda...tul...de data aata a iesit pseudomonas.care e solutia va rog..sunt disperata...