Proteus Mirabilis

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de membru290871 cu 9 ani in urma.

Buna Ziua , imi cer scuze pentru deranj, fetitei mele in varsta de 7 ani i=sa gasit o infectie (proteus mirabilis 100 ufc/ml) , va rog sa imi descrieti si mie exact daca este grav si ce tratament ar putea urma , eu lucrez in Germania i-ar fetita mea locuieste la parintii mei si a fost diagnosticata in Romania, din aceasta cauza va intreb pentru ca nu eram de fata cand a primit rezultatele si as dorii sa imi explicati si mie ce inseamna aceasta infectie/bacterie, va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Proteus Mirabilis este o bacterie comuna care poate cauza infectii ale tractului urinar sau ale altor parti ale corpului. 100 Ufc/ml indica o prezenta relativ scazuta a bacteriei, dar totusi suficienta pentru a cauza simptome neplacute. Daca fetita dumneavoastra simte disconfort sau daca exista alte simptome asociate, este cel mai probabil necesar un tratament.

Daca bacteriile sunt sensibile la antibioticul prescris, infectia ar trebui sa se rezolve in cateva zile pana la o saptamana. Chiar si dupa ce simptomele s-au imbunatatit, este important sa se continue tratamentul antibiotic pe parcursul timpului indicat de medic pentru a preveni revenirea infectiei.

Totusi, tinand cont de faptul ca fetita dumneavoastra locuieste cu parintii dumneavoastra si ca voi doi locuiti in tari diferite, este important sa comunicati cu medicul ei pentru a asigura o monitorizare adecvata a evolutiei.

Fata de tratament, acest lucru va fi stabilit de medicul curant al fetitei dumneavoastra, in functie de starea ei generala de sanatate, de prezentarea clinic a infectiei si de sensibilitatea Proteus Mirabilis la anumite antibiotice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urinare-la-copii/infectiile-urinare-la-copii-inalte-si-joase_200
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urinare-la-copii/infectiile-tractului-urinar-la-copil_209