Probleme cu vocea(flegme,vorbesc greu)

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de mariusc cu 9 ani in urma.

Buna seara.
De cativa ani buni am probleme cu vocea si cu gatul, am tot timpul flegma in gat si sunt nevoit sa inghit sau sa scuip(cand pot) , vorbesc de parca as avea prune in gura si cand vorbesc ma intelege cam greu , nu stiu cum sa spun exact si de multe ori evit sa vorbesc din cauza la vocea care o am :( . deseori nu am putere sa vorbesc , adica ma chinui sa spun unele cuvinte dar nu mereu, parca nu am vlaga ... de strigat tare nici nu ma gandesc :(. Am 28 de ani. Ce ma sfatuiti sa fac, am observat ca am multa flegma dupa ce beau sucuri acidulate sau bere sau dupa sex. Sunt tratamente pentru corzile vocale sa pot vorbi si eu calumea?! multumesc mult.

Raspunsuri (1)

doinita

acum 9 ani

Am si eu o problema..de un an de zile am cv in gat.ca o flegma care nu o pot scuipa imi vine in gat si cand vreau sa scuip nu pot ma deranjeaza foarye tare tot timpul dar cel mai tare dimineata knd ma trezesc ma fortez sa tusesc sa pot scuipa dar nu iasa tot..fumez ff mult..ma poate ajuta cineva cu un sfat??