nu stiu cui sa ma adresez

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de alina_best cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

De ceva timp, mi-a aparut in zona anala o iritatie mica, care s-a extins foarte mult. Arata ca si cum ar fi "carne vie", la un moment dat se fac coji... ustura si mananca in acelasi timp. Vreau sa merg la specialist pt tratament, dar nu stiu unde anume... tine de dermatolog sau ...? ce-ar putea fi? (as mai adauga ca acelasi lucru are si sotul, acum ca mi-a aparut si mie, ma gandesc ca e ceva transmisibil)
Astept rasp dvs. Multumesc

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Probabil o dermatoza micotica . La Dermatologie -amandoi !

alina_best

acum 13 ani

Multumesc pt raspuns.

Am facut programare, dar dupa Pasti... spuneti-mi, cum se transmite (am un bebe de 3 luni si daca e transmisibil sa stiu cum sa-l feresc)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Deocamdata,indiferent ce diagnostic va fi, trebuiesc aplicate masuri stricte de igiena a mainilor si lenjeriei intime. Poate fi vorba de o dermatoza simpla numai, deaceea orice eruptie pe piele si mucoase trebuie vauta .

sanatate

acum 13 ani

Va rog sa reveniti cu un diagnostic clar.

alina_best

acum 12 ani

buna ziua

Revin cu diagnosticul pus de medicul dermatolog: micoza interfesiera. mi s-a dat ca tratament alcool iodat, travogen crema-o data/zi; biazol crema-o data/zi si terbisil 1 pastila/zi ... tratamentul cica ar trebui sa dureze 1 luna si jum+igiena riguroasa a lenjeriei etc. Sincera sa fiu, nici nu stiu daca sa fac tratamentul asta (na... nu sunt medic, dar ma interesez de fiecare data ce presupune o boala. nu am gasit prea multe informatii despre micoza asta si dr mi-a spus doar ca e transmisibila si e posibil sa treaca greu). Ce parere aveti?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Asa cum v-am spus si la inceput,ca este posibil sa fie o micoza cutanata si v-am indrumat la dermatolog.
Vad ca dermatologul confirma si v-a recomandat tratament. Noi cei de pe forum nu avem calitatea sa facem modificari ale tratamentelor prescrise de medicii de specialitate, mai ales ca d-lor au examinat bolnavul. Micoza nu este altceva decat o ciuperca, ce trebuie sa se vindece sub tratament .

alina_best

acum 12 ani

am inteles... deci e vb despre aceelasi lucru... acum citeam pe net si mi-am dat seama ca este aceelasi diagnostic pus de dvs. multumesc tare mult.
o sa urmez tratamentul si in 20 de zile merg la un alt control