muscatura capusa

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de problema12 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!

Am nevoie de un sfat.
Am realizat de curand ca acum 5 ani, in 2008, am fost muscata de o capusa de buric (imi amintesc pt ca nu am stiut pana acum ca asta a fost...abia acum mi-am dat seama). Cum am zis, nu am stiut ce este asa ca am scos-o cu o penseta, crezand ca e o ganganie oarecare (desi se tinea si m-am chinuit ceva s-o scot).

N-am dat importanta acestui fapt, dar acum am realizat ce s-a intamplat atunci. Intrebarea este: credeti ca mai are vreo relevanta dupa 5 ani? Ar trebui sa mai fac ceva in acest sens? As putea sa resimt acum efectele acelei muscaturi?

Am citit cate ceva pe internet si m-am regasit intr-o anumita masura (in special legate de sistemul nervos...si o anumita oboseala, imposibilitate de concentrare, scaderea memoriei si a capacitatilor intelectuale).
Acum 2 ani m-am confruntat cu dureri f.puternice de oase, dar care au fost puse, in lipsa unor dovezi, pe baza ā€˛tulburarilor neurovegetativeā€¯ specifice varstei (am 18 ani).

Ce ma sfatuiti?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Puteti sa determinati testele specifice ( anticorpi anti Borrelia IgG si IgM) pentru a verifica daca ati fost sau nu infectata cu aceasta spirocheta.

irina

acum 8 ani

nustiu