MMa confrunt cu Enterococus faecalis de 5 ani, si mereu recidiveaza!?

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Mihai cu 9 luni in urma.

Mă confrunt cu Enterococus faecalis la prostata de 5 ani ,am urmat tratamente cu antibiotice cu antibiograme,mereu recidiveaza, cunoaște cineva un remediu ,un spital ,o clinică, unde sa pot face un tratament?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Exista mai multe optiuni de tratament disponibile pentru infectia cu Enterococcus faecalis, inclusiv antibiotice specifice care pot tinti aceasta bacterie. Un medic specialist te poate consilia cu privire la cele mai potrivite optiuni in functie de cazul tau specific.

Discuta cu medicul despre tratamentul combinat. In unele cazuri, poate fi necesar sa combini mai multe tipuri diferite de antibiotice pentru a trata cu succes infectia cu Enterococcus faecalis. Medicul tau poate examina aceasta optiune in functie de recidivele frecvente.

Cauta o a doua opinie medicala. Daca recidivele persista si nu obtii rezultatele dorite cu tratamentul prescris de medicul tau curent, poti solicita o a doua opinie. Un alt specialist ar putea avea o perspectiva diferita si ar putea propune alte optiuni de tratament.

Adopta si mentine un stil de viata sanatos. In combinatie cu tratamentul medical, este important sa ai grija de sanatatea ta generala, inclusiv prin mentinerea igienei personale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Mihai

acum 9 luni

Cunoașteți un medic la care eu pot apela pentru aceasta bacterie cu Enterococus faecalis, mentionez ca sunt din Constanța și credeți-mă că nu stiu la cine sa mai cer ajutorul .
Mulțumesc frumos!