Iritatie la baza gatului

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Ma numesc Sorin, am 32 de ani.
De mai multi ani sufar de o iritatie la baza gatului, pe interior. Mai exact, la consumul de alcool se declanseaza o senzatie de iritatie pe gat si se provoaca tuse. Uneori apare aceeasi senzatie de inecare si tuse cand inspir aer. Am fost la mai multi medici (inclusiv ORL) dar nici unul nu a pus un diagnostic.
Am incercat sa fac un exudat faringian dar asistenta nu a reusit sa efectueze manevra de recoltare din cauza unui gest reflex al limbii care respinge orice spatula sau betisor introdus pe gat.
As dori sa va intreb daca sunt si alte modalitati (neinvazive) de a detecta daca exista pe gat o infectie si care este de fapt problema.

Va multumesc,
Sorin

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 11 ani

Cred ca un control la un gastroenterolog ar fi recomandat. Ar putea fi vorba despre un reflux gastroesofagian care ,in timp, ar fi putut sa-ti irite mucoasa, chiar daca nu prezinti nici un simptom legat de aceasta afectiune.

sorinc

acum 11 ani

Am fost si la un gastroentrolog si acesta nu a initiat nici un fel de investigatii pe acest front. As mai dori sa precizez ca nu consum alcool decat rar, dar atunci cand se intampla, apare aceasta senzatie de inec.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati o endoscopie digestiva superioara care permite vizualizarea mucoasei esofagului, stomacului si duodenului. Aatfel, veti afla daca simptomatologia descrisa se datoreaza unor afectiuni din aceasta sfera.

sorinc

acum 11 ani

Din alte motive am facut in urma cu 2 saptamani o tomografie computerizata la gat. Ar putea fi folosita aceasta pentru a vedea daca e vreo afectiune in sfera mentionata?

Gabi

acum 11 ani

Nu cred, ce rezultat ti-au dat ? Cea mai buna investigatie este cea recomandata de dnul doctor de mai sus. O endoscopie digestiva. Este cea mai precisa. Sau ai facut-o intre timp ? ce au gasit, spune-ne si noua.
Din pacate am o experienta de acest gen si o impartasesc oricui are nevoie.

sorinc

acum 11 ani

Am incercat o endoscopie pe esofag printr-un furtun bagat pe gat dar nu am suportat si manevra a fost oprita. In rest, nu am mai aflat nimic nou. Dar poti sa ne impartasesti experienta ta, vom avea de invatat, sunt convins.

ana

acum 11 ani

ASLO este o analiza (anticorpi anti-streptolizina O) care detecteaza prezenta anticorpilor indreptati impotriva streptococului beta hemolitic de grup A. Un ASLO mai mare decat valoarea maxima admisa este martorul unei infectii cu streptococ, fara a preciza daca este veche sau noua, activa.

AlinD

acum 9 ani

Salut Sorinc,
Am si eu acceasi problema . Pot sa te contactez sa discutam ?