intrebare despre imunitate

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de dodo_mic cu 13 ani in urma.

Buna ziua, baietelul meu are 1an si 4 luni si de la 7 luni este mai tot timpul racit, de doua ori la exudatul nazal i-a aparut stafilococ pneumococic. se intalneste destul de des cu verisorul lui de 3 ani si jumatate care merge la gradinita. I-am facut analizele de imunitate si IgG este 360, IgA ese 16, IgM este 75 si IgE 40,9. Am citit pe tot net-ul niste chestii care m-au ingrozit, si as vrea sa stiu daca este chiar atat de grav pe cat am citit din cauza valorilor mici ale IgG si IgA, si daca ar trebui sa nu mai stea cu verisorul lui.
Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Daca aceste analize le repetati maine , vor iesi alte valori.asa ca nu trebuie sa va alarmati. Copilul se poate juca linistit cu verisorul sau . Ce veti face atunci cand il veti inscrie la gradinita si va avea.. 20 - 30 colegi de colectivitate ? ?
Acum vine primavara si vara cu conditii de mediu fara curenti de aer rece sau oscilatii de ger si caldura din locuinta, cu fructe si legume proaspete bogate in vitamine si saruri minerale ,cu soare si ultraviolete ,plimbari lungi in aer liber,conditii propice pentru intarirea imunitatii. Dati-i si propolis .
Imunoelectroforeza este o analiza pentru anumite boli , nu pentru testare nivelului imunitar al copilului .

Nlis

acum 13 ani

si eu am un baietel care sta prost la capitolul imunitate..poti incerca un sirop de la erbavita(e destul de scump dar eu m am inteles tare bine cu aceste produse)sau echinaceea cu propolis(tot siropel)...mi se pare o p***ae sa nu il lasi sa se mai intalneasca cu verisorul lui...si in parc si mai ales la gradinita va raci....o sa creasca mare si se va intari...

gabriela

acum 10 ani

Buna seara, am un baietel de 3 ani si
jumatate.asta vara am fost la mare si a facut pneumonie.din toamna am inceput sa mergem la gradinita si de atunci o tinem numai in raceli si suntem aproape de a face o pneumonie.trebuie sa facem test de imunitate?va rog sa ma sfatuiti ca simt ca innebunesc.multumesc anticipat