Interpretare analiza secretie uretrala

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de Cristy87 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Acum o saptamana fara a avea vreun simptom, am mers si am efectuat o analiza de secretie uretrala.

In urma Microbiologiei au rezultat urmatoarele:

"Absenta Candida"

"Prezent Enterococcus spp."

Antibiograma:
-penicillin, ampicillin, amoxicillin, amoxicillin/clavulanic acid, piperacillin, piperacillin.tazobactam, chloramphenicol, eritromicina(ERY), azitromicin(AZI), claritromicina - SENSIBIL

-tetraciclina(TET) - REZISTENT

Va rog sa-mi spuneti ce inseamna mai exact acest "Enterococcus spp." si ce masuri trebuiesc luate in viitorul apropiat.

Va multumesc.

Cu stima,

Andrei, 24 ani.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se refera la specia de Enterococcus care face parte in mod normal, din flora intestinala. Aceste specii pot produce infectii urinare, bacteriile provenind din flora intestinala.
Este recomandat sa tratati infectia urinara si sa aveti grija pe viitor la igiena locala.

Cristy87

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt.

Imi puteti recomanda dumneavoastra un tratament ? sau recomandati sa revin la medicul ce ma consultat, impreuna cu aceste analize pentru a discuta amanuntit si a-mi elibera o reteta?

Cu respect.

eva40

acum 11 ani

Andrei,daca nu vrei sa fii cobai sau un pacient care este trimis de colo"n colo,fa un tratamen naturist eficient si ai scapat fara efecte secundare si timp pierdut la diferite clinici pompoase.
oregano oil este cunoscut de mii de ani ca omoara acesti bacili,mai poti suplimenta cu paraprotex,intr-o luna ai si uitat ca ai o problema de genul asta
intra pe www.***.ro

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exact, recomandarea de tratament o veti obtine de la medicul care v-a consultat.

eva40

acum 11 ani

in caz ca medicul cunoaste aceste produse.M-as mira

Alex

acum 10 ani

Buna ziua,

Am o nelamurire, poate imi puteti oferi d-voastra un raspuns. Acum un an dupa un contact sexual am avut o infectie cu clamydia pe care am tratat-o doua saptamani cu Doxicilina. Am avut insa de atunci (si inca am) dureri in zona pelvisului si perineului, din cand in cand capul penisului inrosit si mancarimi in aceasi zona (plus zona anala) dar oarecum si pe tot corpul - fata, ochi de asemenea. Toate au aparut deodata. M-am testat de trei ori pentru clamyidia, de trei ori a iesit negativ. Am facut toate testele de boli venerice - negativ. Am facut uroculturi - nimic deosebit de fiecare data, analize de scaun - totul negativ. Acum o saptamana am facut o spermocultura unde a reiesit ca am enterococ. Este posibil ca acesta sa imi provoace durerile si mancarimile? Sau poate exista ramasite de la clamydia? Ultima testare a fost la 5 luni dupa tratament. Stiu ca luam antibiotice pentru o raceala mai grava atunci - E posibil sa fi influentat antioticele de raceala rezultatul la clamydia?

Va multumesc mult.