Infectiile cu pneumococ (Streptococcus pneumoniae)

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am un baietel de un an si 7 luni as putea sa-i fac vaccin preventiv pentru pneumococ?
am inteles ca se cheama preventar.astept un raspuns

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Stiu ca ,la aceasta varsta si pana merge la scoala, pediatrul are o schema de vaccinare obligatorie. Nu stiu daca este bine sa faca parintii,tot ce aud. Ar fi bine totus, sa intrebati medicul.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Carmen,
Pe piata romaneasca s-a autorizat punerea in circulatie a vaccinului antipneumococic plurivalent (Prevenar). Acest vaccin este indicat copiilor cu varsta cuprinsa intre doua luni si doi ani, precum si a celor cu varsta intre doi si cinci ani care nu l-au facut anterior. Ca orice vaccin si acesta poate provoca reactii adverse.
Cere sfatul unui medic pediatru mai intai, el stie mai bine ce vaccinuri ar trebui facute.
Numai bine!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

antibioticul sepoate lua si cu lapte