infectii cu streptococ beta hemolitic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de caramaia cu 13 ani in urma.

Ma numescMaria si fetita mea de patru ani are streptococus pneumonia prezent in nas si sretreptococul beta hemolitic de grup B prezent in gat iar doctorul pediatru a prescris urmatorul tratament Ospen 1000 3/zi timp de 10 zile iar apoi 1/zi timp de 20zile si picaturi de nas Vibrocil. Intrebarea mea se refera la doza de penicilina in acest caz care nu este prea mare mai ales ca fetita are 12.5kg (si este din sarcina gemelara) iar in prospectul medicamentului dozele la copii sunt cu totul altele ?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Încărcătura microbiană si severitatea acesteia ,l-a determinat pe medicul pediatru să prescrie acest tratament . Nu uitaţi că la, nevoie antibioticele se dau şi în perfuzie , indiferent de ceea ce scrie în prospect . Ameliorarea stării febrile şi dispariţia florei microbiene patogene (din produsul recoltat ) vor face dovada. !
Dr. Emil Otesteanu

aurora

acum 13 ani

Si fiicei mele i s-au depistat in gat culturi de streptococi de tip non A si un ASLO de 1350. Exudatul a fost facut la Institutul Cantacuzino. Am intrebat acolo daca se poate face o analiza mai avansata ca sa se identifice exact ce tip de streptococ este: B,C,G,D etc. si mi s-a raspuns ca ei nu au kiturile sau substantele necesare pt. asta. Va rog, stie cineva unde se poate identifica cu exactitate tipul adica grupul streptococului?